vitel_home! uvodna beseda   informacije   Tematika   organizacija   kontakt   Nazaj   domov vitel
12. delavnica o telekomunikacijah Poslovne telekomunikacije 21. in 22. januar 2002, Ljubljana
Poslovanje, še posebej globalno, postaja vse kompleksnejša aktivnost in komunikacije so kritično podporno orodje, ki vse bolj vpliva na organizacijo poslovanja. Bodoči poslovni telekomunikacijski sistemi bodo omogočali elektronsko poslovanje, podpirali bodo delo na daljavo, skupinske komunikacije ter organizacijo navideznih delovnih skupin znotraj podjetij in v širšem okolju. Funkcije poslovnega omrežja bodo vtkane v samo poslovanje podjetja in bodo omogočale predvsem zadovoljevanje obstoječih in pridobivanje novih strank, upravljanje odnosov s partnerji in dobavitelji, znižanje stroškov in zvišanje produktivnosti.
Uveljavljanje novih rešitev vzpodbujata tehnični in tehnološki razvoj pa tudi regulativa z odpiranjem telekomunikacijskega trga. Zlasti velik vpliv ima zlivanje doslej ločenih telekomunikacijske in informacijske tehnike. Dogaja se na vseh štirih nivojih, bistvenih za podjetniške komunikacije, tako na aplikacijskem (na pr.: združeno sporočanje), storitvenem (zasnova, montaža, podpora, vzdrževanje in upravljanje od konca do konca), upravljavskem (upravljanje aplikacij, omrežij in storitev) in na omrežnem nivoju (skupen transport govora, podatkov in videa).

Poslovni telekomunikacijski sistemi povezujejo med seboj komunikacije, vire za obdelavo podatkov in vire za shranjevanje informacij posamezne organizacije, z namenom narediti jih dostopne uporabnikom sistema. Pri tem ni važno, ali je organizacija lastnik opreme, ali pa uporablja opremo oziroma storitve različnih ponudnikov.

Problematika poslovnih komunikacij je široka in kompleksna, zato smo obravnavo na delavnici razdelili v štiri programske sklope.

V prvem bomo obravnavali infrastrukturo za poslovna omrežja. Začeli bomo s pojasnili nekaterih osnovnih pojmov. Sistematično bodo predstavljeni osnovni principi poslovnih telekomunikacij, njihove zmogljivosti in omejitve. Srečujemo namreč številne izraze z istim ali različnim pomenom, vendar pogosto z različnim razumevanjem. Samo nekaj njih za primer: korporativna omrežja, poslovna omrežja, zasebna omrežja, navidezna zasebna omrežja, podjetniška omrežja, intranet, ekstranet itd. Preden se bomo na delavnici začeli pogovarjati o konkretnih problemih, moramo razumevanje teh pojmov poenotiti. V nadaljevanju bomo razpravljali o načrtovanju, razvoju in arhitekturi poslovnih omrežij. Čeprav se tudi pri nas vse več poslovnih sistemov zanima za oddajo del drugim (outsourcing), pa je tudi v teh primerih poznavanje obravnavane problematike nujno.

Infrastruktura je podlaga za poslovne storitve, ki jih zajema drugi programski sklop. Razpravo želimo vzpodbuditi z aktualnimi prispevki o mobilnih storitvah in storitvah v fiksnih omrežjih in jo zaokrožiti z razmišljanjem o vplivu e-tehnologije na poslovne sisteme.

Za delavnico se ne spodobi, da bi ostali le pri teoretičnih razpravah. Zato je tu tretji sklop z zanimivimi študijami primera, ki dokazujejo, da se pri nas pomembnosti problematike dobro zavedamo in, da uvajamo najsodobnejše tehnične rešitve. Naloga pa ni enostavna. Hiter razvoj telekomunikacijske tehnike nudi izredne možnosti, grozi pa tudi s številnimi pastmi. Tako je odgovornost vodstev poslovnih sistemov vse večja. Gre za vprašanja ekonomičnosti, zanesljivosti, kakovosti, varnosti ter odprtosti za globalno povezovanje in za nadaljnji razvoj. Ustrezna strategija na tem področju lahko odločilno vpliva na uspešnost poslovanja.

Delavnico bomo zaokrožili s četrtim sklopom, v katerem bodo vidni predstavniki gospodarstva, uprave in visokošolskih organizacij razpravljali in iz različnih zornih kotov obravnavali vizije razvoja tega področja.

Delavnica bo potekala v obliki vabljenih predavanj, ki jih bodo pripravili strokovnjaki iz vodilnih organizacij na tem področju. Po predavanjih pričakujemo živahne razprave, ki bodo lahko razjasnile marsikatero nejasnost. Predavanja bomo obogatili z razstavo plakatov, na katerih bodo predstavljene konkretne rešitve s tega področja.

Predavanja in prispevki, predstavljeni na plakatih, bodo objavljeni v zborniku, ki ga bodo prejeli v tiskani in elektronski obliki udeleženci delavnice.

Iz navedenega lahko razberete, da bo delavnica zanimiva za širok krog udeležencev, tako iz vrst obratovalcev omrežij, ponudnikov storitev, proizvajalcev in dobaviteljev opreme ter uporabnikov.

Uvodna Beseda | Informacije
Tematika| Organizacija | Kontakt
Priprava strani LTFE, vse avtorske pravice ima LTFE in EZS, ©2001.
VITEL | Laboratorij za telekomunikacije - LTFE | Elektrotehniška zveza Slovenije - EZS