vitel_home! uvodna beseda   lokacija delavnice   informacije   Tematika   organizacija   kontakt   Nazaj   domov vitel
11. delavnica o telekomunikacijah Dostop do telekomunikacijskih storitev 14. in 15. maj 2001, Brdo pri Kranju
Telekomunikacijska infrastruktura nezadržno postaja temelj sodobne družbe , ki jo popularno označujemo kot informacijsko družbo. Glede na raznovrstnost informacij ta družba zahteva telekomunikacijske storitve po meri, tako da bi vsakdo dobil natanko tako storitev kakršno potrebuje in kjer jo potrebuje. To je tudi pripravljen plačati in nič več.
Ponudniki telekomunikacijskih storitev so že dojeli, da trgu ni mogoče vsiljevati še tako tehnično zanimivih storitev, temveč da je potrebno trgu dobro prisluhniti in mu ponuditi ob pravem trenutku ustrezno rešitev za primerno ceno. Tehnološki in tehnični razvoj tako obnašanje omogočata, sodobna regulativa pa ga podpira. Tradicionalno obnašanje telekomunikacijskih obratovalcev, ki so najprej prizadevno razvijali telekomunikacijska omrežja in nato za zgrajena omrežja iskali storitve, ki so jih ta omrežja omogočala, in šele nazadnje razmišljali o uporabnikih teh storitev, je stvar preteklosti. Sedaj so se razmere bistveno spremenile.

Osnovno spoznanje tržno naravnanih ponudnikov storitev je, da primeren prihodek zagotavlja le širok nabor različnih množično uporabljanih storitev. V stremljenju po večjem dohodku spekter storitev strmo narašča in ob tem tudi število ponudnikov storitev. Vse to se je začelo v zelo monopolnem telekomunikacijskem omrežju z mnogimi omejitvami. Odpiranje telekomunikacijskega trga na eni strani in tržno zanimive nove storitve na drugi strani določujejo nove smernice pri načrtovanju, gradnji in izkoriščanju telekomunikacijske infrastrukture.

Za uporabnike je zagotovo najbolj pereč problem dostop do storitev. To je kompleksen problem, v katerem se prepletajo tehnična, ekonomska in družbena vprašanja. Ta bomo obravnavali na enajsti delavnici o telekomunikacijah. Zato bo nedvomno zanimiva za širok krog udeležencev, tako za tiste, ki se ukvarjajo z zagotavljanjem telekomunikacijskih omrežij, s ponudbo telekomunikacijskih storitev, za dobavitelje strojne in programske opreme in seveda za uporabnike telekomunikacijskih storitev.

V poteku tokratne delavnice so načrtovane nekatere bistvene spremembe. Iz dosedanjega pretežno seminarskega tipa delavnic VITEL, želimo organizirati pravo delavnico, ki bi jo spremljala živahna razprava udeležencev. V ta namen so predavanja razdeljena na tri sklope. V prvem so uvodna predavanja izvedencev Katedre za telekomunikacije Fakultete za elektrotehniko, ki bodo na sorazmerno enostaven način predstavili osnovne pojme. V drugem sklopu so vabljena predavanja, v katerih bodo priznani strokovnjaki predstavili značilnosti in izzive konkretnih rešitev dostopov. Predstavljene bodo vse trenutno razpoložljive rešitve, od aktualnih žičnih dostopov preko telefonskih vodov in kabelskih omrežij, preko zelo zmogljivih in zanesljivih, vendar dragih optičnih vodov, do vse cenejših in zmogljivejših brezžičnih rešitev, ki predstavljajo zanimiv izziv za premostitev zadnjih metrov do uporabnika. Pri obravnavi bodo zajeti tako tehnični kot tudi ekonomski in družbeni vidiki rešitev. Zadnji, tretji sklop, sestavljajo prispevki vplivnih predstavnikov gospodarstva in uprave, v katerih bodo nakazali vizijo razvoja dostopovnih omrežij in telekomunikacij v naslednjih letih. Program, ki ga pripravljamo, bo brez dvoma omogočil zanimive razprave, ki bodo udeležencem omogočile boljše razumevanje tematike ter prihodnjih dogajanj na področju telekomunikacij v Sloveniji. Predavanja bodo dopolnile predstavitve konkretnih rešitev na plakatih in praktični prikazi delujočih sistemov.

Vsa predavanja in prispevki, predstavljeni na plakatih, bodo objavljeni v tiskanem zborniku in na zgoščenki, ki ju bodo, poleg brošure "Tehnologija dostopovnih omrežij v informacijsko povezani družbi", prejeli vsi udeleženci delavnice.

Uvodna Beseda | Lokacija delavnice | Informacije
Tematika| Organizacija | Kontakt
Priprava strani LTFE, vse avtorske pravice ima LTFE in EZS, ©2001.
VITEL | Laboratorij za telekomunikacije - LTFE | Elektrotehniška zveza Slovenije - EZS